Pracownia Rezonansu Magnetycznego
Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są po wcześniejszej rejestracji i ustaleniu terminu badania przez Rejestrację Zakładu Diagnostyki Obrazowej (I piętro), numer telefonu 86 47 33 598.
Badania wykonywane są bezpłatnie dla pacjentów ze skierowaniem w ramach umowy z NFZ.
Istnieje również możliwość wykonania badania odpłatnie.
Pracownia jest wyposażona w nowoczesny 1,5 T aparat Optima firmy GE.
Badania wykonywane są przez wykwalifikowany personel medyczny.
Pracownia posiada komputerowy system rejestracji, opisywania oraz archiwizacji badań (zapisywanie badań na płytach CD).
Pracownia wykonuje badania:
- głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej
- badania naczyniowe- angio - MR głowy
- badania stawów; barkowego, łokciowego, nadgarstków, biodrowego, kolanowego i skokowego
- badania rąk i stóp
- sutków
- badania kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
Przygotowanie do badania:
- Pacjent przed badaniem może przyjmować dotychczasowe leki.
- Pacjent nie powinien spożywać posiłków 4 godziny przed wykonaniem badania.
- Pacjent powinien przynieść ze sobą wyniki krwi z oznaczeniem poziomu mocznika, kreatyniny oraz poprzednie wyniki badań obrazowych.
- Do pomieszczenia , w którym znajduje się aparat do badania MR nie wolno wnosić: zegarków, telefonów komórkowych, kluczy, biżuterii i innych przedmiotów metalowych.
- Personelowi pracowni pacjent zobowiązany jest zgłosić posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, neurostymulatora , klipsów naczyniowych lub posiadanie innych metalowych elementów w organizmie. Pacjenci z implantami i innymi wszczepami wymagają indywidualnej konsultacji przed wykonaniem badania.
UWAGA !!! Pacjenci z wstawionymi sztucznymi zastawkami serca, protezami ortopedycznymi, czy po wszczepieniu klipsów naczyniowych, po operacjach neurochirurgicznych lub naczyniowych zobowiązani są dostarczyć do Pracowni Rezonansu Magnetycznego dokumentację medyczną dotyczącą zastosowanego leczenia wraz z opisem typu zastosowanego implantu, a w szczególności materiału z jakiego został wykonany.
- W niektórych przypadkach konieczne jest podanie kontrastu w celu uzyskania odpowiedniego diagnostycznie obrazu. Istotne jest, aby pacjent zgłosił personelowi pracowni rozpoznanie alergii lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
- Personelowi pracowni pacjent jest zobowiązany zgłosić fakt, jeśli choruje na klaustrofobię oraz że ma skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) w przypadku podania dożylnych środków kontrastowych.
- W trakcie badania pacjent zgłasza personelowi pracowni wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii), jakiekolwiek niepokojące objawy po podaniu dożylnego środka kontrastowego (np. duszność, zawroty głowy, nudności)
Badanie trwa od 15 do 60 minut.
Godziny pracy Pracowni RM:
Poniedziałek – 8.00 – 18.00
Wtorek – Piątek – 8.00 – 20.00
Sobota – 8.00 – 13.00