Pion Laryngologii prowadzi działalność w strukturach:
- Oddziału Laryngologii – działalność diagnostyczno-lecznicza w zakresie schorzeń nosa, jamy ustnej, gardła, krtani i uszu z zabezpieczeniem dyżurowym przez całą dobę 7/7
- Poradni Otorynolaryngologicznej – kliknij link
- Poradni Audiologicznej – kliknij link
- Poradni Foniatrycznej – kliknij link
- Poradni Chirurgii Stomatologicznej – kliknij link
- Poradni Logopedycznej – kliknij link
W Oddziale w szczególności prowadzona jest diagnostyka:
- schorzeń onkologicznych głowy i szyi
- chrapania i zaburzeń oddychania w czasie snu
- niedosłuchu
- zawrotów głowy
W zakresie leczenia operacyjnego Oddział wykonuje:
- operacje jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i uszu
- operacje endoskopowe nosa i zatok obocznych nosa (FESS)
- operacje niedrożności dróg łzowych (zespolenie woreczkowo-nosowe)
- operacyjne leczenie zespołu bezdechów w czasie snu (UPPP, LAUP)
- operacyjne leczenie schorzeń gruczołów ślinowych
- operacje mikrochirurgiczne krtani, w tym z użyciem lasera CO2
- operacje onkologiczne w zakresie głowy i szyi
Informacje dla pacjentów
Zapisy do zabiegów operacyjnych odbywają się w sekretariacie Oddziału (gabinet 730, VII piętro) osobiście lub telefonicznie (86 47 33 442) – należy przygotować numer e-Skierowania oraz jeśli wykonano: wyniki badań obrazowych i histopatologicznych. Niezbędne do wpisania w listę oczekujących do zabiegów w znieczuleniu ogólnym jest posiadanie również skierowania do Poradni Anestezjologicznej (wystawione przez lekarza rodzinnego lub z poradni specjalistycznej, może być w tradycyjnej formie papierowej ze względu na brak e-skierowań do poradni anestezjologicznej).
Przed planowym leczeniem operacyjnym, pacjent odbywa 2 wizyty w Poradni Anestezjologicznej Szpitala w Łomży - pierwszą około tydzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym, drugą zazwyczaj dzień przed przyjęciem lub w dniu przyjęcia do Oddziału. Jeśli pacjent leczy się z powodu poważnych chorób ogólnych (jest po zawałach, udarach, choruje na migotanie przedsionków, padaczkę, nadczynność tarczycy itp.), wskazane jest dostarczenie na wizytę do anestezjologa „zaświadczenia z poradni specjalistycznej o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego w znieczuleniu ogólnym”. W przypadku wątpliwości związanych ze znieczuleniem, lekarz anestezjolog w poradni na pierwszej wizycie zaleca odpowiednią konsultację specjalistycznej, którą należy wykonać jeszcze przed przyjęciem do Oddziału.
Leki przeciwkrzepliwe lub antykoagulacyjne należy pod kontrolą lekarza rodzinnego lub kardiologa odstawić bądź zamienić na heparynę drobnocząsteczkową na 7 dni przed zabiegiem.
Do zabiegu operacyjnego pacjent powinien posiadać przebyte pełne szczepienie przeciw żółtaczce typu B (WZW t.B) w ilości minimum 2 dawek i być nie krócej niż miesiąc od tego szczepienia. W przypadku braku szczepienia, zbieranie jest oświadczenie o wiążącym się ryzyku zakażenia.
W przypadku wystąpienia czasowych przeciwwskazań do zabiegu, np. infekcji, leczenia antybiotykiem, miesiączki, ciąży itp., należy telefonicznie poinformować sekretariat celem odroczenia zabiegu o minimum 2-8 tygodni.
Zespół Pionu Laryngologii (Weronika Chojnowska, Dorota Kuryga, Katarzyna Wyrzykowska, Sylwia Cholewicka, Lilianna Lechowicz, Oliwia Rzepińska, Elżbieta Malinowska, Marzenna Dziekońska, Maja Waszak, Izabela Markowska, Elżbieta Sztachańska, Marzena Konopka, Beata Zamojska-Kołodziejczyk, Joanna Szorc, Grażyna Sadowska, Bożena Tryniszewska, Anna Sochacka, Beata Rutkowska, Tymoteusz Sztabiński, Piotr Pierczyński, Monika Litwińska, Agnieszka Trawińska, Katarzyna Bernatowicz-Nerkowska, Dariusz Cieśla, Maria Równa)
Zespół lekarski Pionu Laryngologii:
- dr n. med. Dorota Kuryga – Ordynator, specjalista otorynolaryngologii
- lek. Weronika Chojnowska – Z-ca Ordynatora, specjalista otorynolaryngologii
- lek. Sylwia Cholewicka – specjalista otolaryngologii
- lek. Dariusz Cieśla – specjalista otolaryngologii
- lek. Piotr Pierczyński – specjalista otolaryngologii
- lek. Maria Równa – specjalista otolaryngologii
- lek. Ewa Dołęgowska – specjalista otorynolaryngologii, specjalista audiologii i foniatrii (poradnia)
- lek. Lilianna Lechowicz – specjalista otolaryngologii i foniatrii (poradnia)
- lek. Beata Rutkowska – specjalista otolaryngologii i audiologii (poradnia)
- lek. Bożena Tryniszewska – specjalista chirurgii stomatologicznej (poradnia)
- lek. Tymoteusz Sztabiński, lekarz rezydent
- lek. Aleksandra Siódmiak-Pojawa, lekarz rezydent
Zespół pielęgniarski:
- mgr Katarzyna Wyrzykowska – Pielęgniarka oddziałowa, specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Katarzyna Bernatowicz-Nerkowska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Marta Brulińska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Ewa Cichowicz - specjalizacja pielęgniarstwo psychiatryczne
- mgr Magdalena Czajkowska – specjalizacja pielęgniarstwo internistyczne
- st. piel. Marzenna Dziekońska
- mgr Marzena Konopka – specjalizacja pielęgniarstwo internistyczne
- mgr Monika Litwińska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- Elżbieta Malinowska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Halina Mierzejewska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Oliwia Rzepińska – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne, internistyczne, anestezjologia i intensywna opieka
- mgr Anna Sochacka – specjalizacja pielęgniarstwo chirurgiczne
- mgr Elżbieta Sztachańska – specjalizacja pielęgniarstwo zachowawcze
Pozostały personel:
- Agnieszka Trawińska – sekretarka medyczna
- mgr Milena Kosińska – elektroradiolog
- mgr Aleksandra Sobocińska – elektroradiolog
- mgr Joanna Szorc – neurologopeda
- Grażyna Sadowska – higienistka stomatologiczna
Oddział posiada akredytację na prowadzenie specjalizacji lekarzy w dziedzinie otorynolaryngologii.
Aktualności oddziału
Dnia 17.11.2022r. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odbyło się spotkanie szkoleniowe z konsultantem krajowym w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej - Profesor Katarzyną Dzierżanowską-Fangrat. Główny wykład skoncentrowany był wokół wybranych aspektów antybiotykoterapii. W panelu dyskusyjnym poruszono tematy m.in. profilaktyki okołooperacyjnej oraz przedstawiono wyniki projektu sfinansowanego przez NCBiR pt. "Działania diagnostyczne z użyciem systemów endoskopowych nosa i zatok sterowanych obrazem tomografii komputerowej u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w poszukiwaniu bezpiecznych rozwiązań walki z epidemią choroby COVID-19". Omówiono przede wszystkim wyniki badań, które wykazały, że wirus kumuluje się w śluzówkach bocznej ściany nosa w podobnym stopniu jak w nosogardle. Wyniki te posłużyły w Szpitalu do opracowania procedury diagnostycznej i zabiegowej. "Wspaniale, że mieliście taki projekt!" podsumowała Pani Profesor.
______________________________________________________________________________
W wyniku zakończonego projektu pt. "Działania diagnostyczne z użyciem systemów endoskopowych nosa i zatok sterowanych obrazem tomografii komputerowej u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w poszukiwaniu bezpiecznych rozwiązań walki z epidemią choroby COVID-19" realizowanego przez Szpital Wojewódzki w Łomży w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” opracowano 4 procedury mające głównie na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w trakcie pobierania materiału diagnostycznego do badań molekularnych oraz w trakcie operacji nosa i zatok. Ponadto, powstały 3 schematy lecznicze, które proponujemy w leczeniu niedosłuchu, zaburzeń węchu i zapalenia zatok w przebiegu COVID-19.
Załączniki do pobrania poniżej.
18.03.2022 odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Laryngologicznego wraz z prezentacją programów realizowanych projektów naukowo-badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju >>> Zaproszenie z programem
W wyniku zakończonego projektu pt. "Ograniczanie transmisji rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 w codziennej praktyce medycznej u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 podczas konsultacji otorynolaryngologicznych" realizowanego przez Szpital Wojewódzki w Łomży w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” opracowano 10 procedur mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w trakcie czynności medycznych prowadzonych przede wszystkim przez lekarzy otorynolaryngologów. Ponadto, powstały 2 schematy lecznicze, które proponujemy w leczeniu niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19.