Nagłówek aktualności
Jesteś tutaj: Strona główna » Oddziały » Szkoła Rodzenia

Bezpłatna szkoła rodzenia przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

7 czerwca 2016 | Opublikował: administrator1
Zapraszamy pary oczekujące na narodziny swojego dziecka do nieodpłatnej Szkoły Rodzenia działającej w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.

Zajęcia odbywają się w grupach w poniedziałki lub czwartki w godzinach 18-20 ( 1x w tygodniu).

Jeden cykl obejmuje 8 spotkań.

Najkorzystniej jest jeśli uczestnicy przychodzą na zajęcia w parach.

RAMOWY PROGRAM BEZPŁATNEJ SZKOŁY RODZENIA

 • Pierwsze spotkanie wprowadzające obejmuje omówienie organizacji zajęć w szkole rodzenia i zasad pracy w grupie, zadania aktywnej szkoły rodzenia w przygotowaniu do porodu i opieki nad dzieckiem, zalet porodu aktywnego , naukę relaksu.
 • Drugie spotkanie prowadzi lekarz położnik i psycholog. Standardy opieki w okresie ciąży. Omówienie zmieniającej się sytuacji emocjonalnej rodziny w okresie ciąży i połogu. Poród jako ważne wydarzenie w rodzinie.
 • Trzecie spotkanie prowadzi położna. Omówienie zasad i zalet porodu aktywnego. Plan porodu. Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego. Rola i zadania ojca podczas porodu
 • Czwarte spotkanie prowadzi położna z oddziału położniczego. Specyfika okresu połogu. Higiena i pielęgnacja ciała po porodzie. Znaczenie ruchu w odzyskiwaniu należnej formy. Zwiedzanie Bloku Porodowego, Oddziału Położniczegi i Oddziału Noworodkowego.
 • Piąte spotkanie prowadzi neonatolog . Postępowanie z noworodkiem na Sali porodowej. Charakterystyka okresu noworodkowego. Badania przesiewowe wykonywane w oddziale noworodkowym. Szczepienia obowiązkowe i zalecane.
 • Szóste spotkanie prowadzi pielęgniarka oddziału noworodkowego. Nauka pielęgnacji noworodka i niemowlęcia: kąpiel, przewijanie, spacery, nauka odpowiedniego noszenia dziecka.
 • Siódme spotkanie. Karmienie naturalne i sztuczne. Znaczenie karmienia naturalnego. Nauka prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Prezentacja akcesoriów wspomagających karmienie naturalne. Zasady radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych związanych z karmieniem naturalnym.
 • Ósme spotkanie kończące zajęcia. Podsumowanie zajęć. Znaczenie „rodzicielstwa bliskości”. Rozdanie certyfikatów ukończenia szkoły.

W każdy wtorek w godzinach 16.00 do 17.00 są prowadzone przez rehabilitanta zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży Prosimy o zmianę obuwia przed zajęciami i sportowy strój.

Dodatkowo proponujemy spotkanie z :

 • przedstawicielem Polskiego Banku Komórek Macierzystych
 • dietetykiem – przedstawicielem firmy Oleofarm i innych firm farmaceutycznych

Zespół prowadzący zajęcia w szkole rodzenia:

 • Dr Dariusz Ślesicki – opiekun grup
 • Położnik dr Karolina Kulesza
 • Pielęgniarka Bożena Getek
 • Mgr pielęgniarstwa Anna Handarowicz
 • Położna specjalistka Agnieszka Tchurzewska
 • Położna specjalistka Beata Przestrzelska
 • Mgr psycholog Iwona Gryczewska
 • Rehabilitant Hanna Kowalewska

Zapisy pod numerem tel.: 86 47 33 661 lub pod adresem szkola@szpital-lomza.pl

IMG_0643.JPG

Zasady prawidłowej diety w okresie ciąży i karmienia naturalnego

Pamiętaj!

Stan odżywienia kobiety w ciąży jest jednym z ważniejszych czynników determinujących wzrastanie i rozwój płodu.

„Jedz dla dwojga a nie za dwoje”.

Wybieramy produkty zdrowe, najlepiej naturalne. Pamiętamy o owocach i warzywach najlepiej z naszej strefy klimatycznej.

Zjadamy najchętniej ciemne pieczywo bogate w białko, żelazo, magnez, witaminy z grupy B

Pamiętamy o codziennym spożyciu mleka i produktów mlecznych. Ważnym źródłem białka w diecie powinno być chude mięso, nasiona roślin strączkowych i ryby.

Ważna jest odpowiednia ilość płynów 2-2,5 litra /dobę. Podstawą powinna być woda.

Ograniczamy spożycie słodyczy i produktów słonych, eliminujemy „fast foody”

Rezygnujemy ze spożycia alkoholu.

Można wypić jedna kawę dziennie lub i z niej zrezygnować.

Zapotrzebowanie kaloryczne w III trymestrze ciąży i podczas karmienia piersią zwiększa się tylko o około 500 cal co odpowiada dodatkowemu spożyciu 200 g warzyw, 100 g owoców, 100 g białego sera i kromki chleba.

Dieta powinna być urozmaicona, dobrze zbilansowana, regularna co 3-4 godziny, czyli powinno być około 5 posiłków dziennie.

Więcej szczegółów jest do przeczytania na www.imid.med.pl gdzie jest dostępny „Poradnik żywienia kobiet w ciąży”.Do szpitala zabieramy:
Dokumenty: dowód osobisty, kartę przebiegu ciąży, oryginał badania grupy krwi i czynnika Rh, Odczyn WR, wyniki badań usg wykonywanych w ciąży, ostatnie badania morfologii, moczu, w kierunku GBS.
Na czas porodu: Koszula bawelniana rozpinana, szlafrok, skarpety, klapki, kapcie, luźny biustonosz, przybory toaletowe / ręczniki kąpielowe i papierowe, chusteczki jednorazowe, woda kosmetyczna w aerozolu, pomadka natłuszczająca /, opaska na włosy, woda niegazowana, sok jablkowy, kubek, sztućce, dla męża klapki, t-shirt, luźne spodnie, ewentualnie aparat fotograficzny.
Po porodzie: Koszule do karmienia /2/, majtki jednorazowe z siatki /6/,ręcznik papierowy, biustonosz i wkładki do karmienia.
Dla maluszka: paczkę najmniejszych pieluch jednorazowych, chusteczki pielęgnacyjne, 3 body lub 3 koszulki, 3 pajace lub 3 śpioszki, kocyk, 1 pielucha flanelowa, pieluszki tetrowe, 2 poduszeczki „jaśki”, ubranie na wyjście ze szpitala, fotelik samochodowy.
Apteczka domowa dla mamy i maluszka: Jałowe gaziki, sól fizjologiczna, termometr, preparaty p/gorączkowe w czopkach dla maluszka a dla mamy w tabletkach, herbatki mlekopędne, maść lanolinowa do pielęgnacji brodawek piersiowych, patyczki higieniczne, Vit D3, Vit K, ewentualnie Octenisept do pielęgnacji okolicy okołopępkowej, aspirator niemowlęcy.

 

Harmonogram zajęć dla danej grupy może ulegać modyfikacjom