Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej

Jesteśmy nowoczesnym medycznym laboratorium diagnostycznym, działającym od początku istnienia szpitala. Pracujemy przy użyciu systemów analitycznych do wykonywania wszystkich badań poddających się automatyzacji jednych z najlepszych na świecie, ale pamiętamy o tym, aby równie wiarygodnie wykonywać badania manualne i unikalne analizy specjalistyczne podyktowane potrzebami klinicystów. Doświadczenie zawodowe i kwalifikacje naszych fachowych pracowników oraz bardzo dobra współpraca z personelem lekarskim i pielęgniarskim, a także nowoczesność stosowanych systemów analitycznych podlegających ostrym kryteriom kontroli, jakości gwarantuje wysoką wiarygodność wyników badań.

W głębokim rozumieniu znaczenia wiarygodnych wyników badań laboratoryjnych dla szybkiej i celnej diagnozy lekarskiej, jako jedyne laboratorium w okolicy (i jedno z nielicznych w kraju) przyjmujemy pacjentów ze zleceniami oraz indywidualnych o każdej porze dnia i nocy przez 7 dni w tygodniu. Pełnimy codzienne całodobowe dyżury, zapewniając ogólnodostępną ciągłość badań. Dla pacjentów, którym trudno dotrzeć do siedziby laboratorium w Szpitalu przy ul. Piłsudskiego 11 podajemy adresy i godziny otwarcia punktów pobrań w mieście punkty pobrań. Mogą zgłaszać się tam zarówno pacjenci bez skierowań, którzy chcą mieć badania wykonane odpłatnie, jak i pacjenci ze skierowaniami, o ile jest im wygodniej. Zachęcamy pacjentów z Łomży i okolic do wykonywania badań u nas.

Laboratorium, jako jedno z nielicznych w województwie podlaskim posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia staży kierunkowych dla specjalizujących się diagnostów laboratoryjnych.

Wykonujemy ok. 800 tysięcy badań rocznie – w ok. 250 pozycjach asortymentowych cennik badań. Przy czym laboratorium stanowi bazę, która jest w stanie kolejne 100 rodzajów badań przyjąć i przesłać do wykonania w laboratoriach specjalistycznych. Obok cen badań w naszym cenniku znajdziecie Państwo czas oczekiwania na wynik oraz rodzaj materiału potrzebnego do analiz. Dla większości badań istnieje możliwość otrzymania wyników tego samego dnia. Wdrożony Laboratoryjny System Informatyczny pozwala na sprawną obsługę tych bardzo licznych zleceń.

Laboratorium systematycznie weryfikuje swoją ofertę wprowadzając nowości, w trosce o to, by klinicyści ( a więc i pacjenci) mieli dostęp do najnowszych badań. Wykorzystywanie doskonałych systemów analitycznych oraz takich samych odczynników znacznie ułatwia nam utrzymanie wysokiej pozycji w krajowej i międzynarodowej kontroli, jakości badań. Poddajemy ocenie w krajowych i międzynarodowych programach kontroli wiarygodności wszystkie wykonywane badania. Posiadamy odnawiane, co roku Certyfikaty Jakości dla tychże badań.

Laboratorium opracowało szczegółowy wykaz badań oraz informacje o pobieraniu materiału (instrukcje dla pacjentów) oraz wymaganiach dotyczących każdego z nich wraz z zakresami referencyjnymi (dla większości parametrów podajemy je w zależności od płci i wieku). Wszystkich instytucjonalnych użytkowników naszych badań wyposażamy w te informacje.

Materiał do badań pobierany jest od lat z użyciem próżniowego systemu pobrań – bezkontaktowego, zabezpieczającego przed zakłuciem osobę pobierającą i pacjenta. U małych pacjentów w razie potrzeby korzystamy z tzw. mikrometody, gwarantującej pobranie minimalnej ilości materiału (nasze analizatory są przystosowane do pracy z niewielką jego ilością).

Godziny przyjęć materiału do analiz i rejestracji pacjentów

Całodobowo (przez 7 dni w tygodniu):

 • Oddziały szpitalne
 • Izby przyjęć
 • Oddział ratunkowy
 • Pogotowie ratunkowe
 • Badania pilne "cito"

Dni robocze godz. 7:00 do 11:00 badania rutynowe

(są to rekomendowane godziny pobierania materiału ze względu na zasady przygotowania pacjenta i rytm dobowy wielu parametrów)

Zasady przygotowania pacjenta przed pobraniem krwi -Załącznik Nr 5

Przyjmowane są zlecenia badań z:

 • Poradni specjalistycznych
 • Praktyki lekarza rodzinnego
 • Prywatnych gabinetów lekarskich
 • Pacjentów indywidualnych
 • Kontrahentów mających podpisane umowy ze szpitalem

W Laboratorium wykonywane są badania:

 1. bezpłatnie dla pacjentów Szpitala i poradni (ze skierowaniem)
 2. odpłatnie dla osób nie posiadających skierowania
 3. bez wcześniejszej rejestracji.

 

Godziny wydawania wyników

Badania rutynowe : od godz. 10:00 do 14:30  dnia następnego

Badania pilne „CITO”: do 2 godzin od pobrania / przyjęcia materiału

 

Wyniki badań można podglądać na stronie internetowej pod adresem: https://wyniki.szpital-lomza.pl:5443/web/action/secure/common/start po wcześniejszym zgłoszeniu podczas rejestracji i przyjmowaniu badania.

 

Punkt pobrań materiału do analiz laboratoryjnych

 • Gabinet Pobrań Materiału do  Analiz w ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI LABORATORYJNEJ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży ul.  Piłsudskiego 11

Realizujemy wszelkiego rodzaju skierowania: lekarze rodzinni, poradnie specjalistyczne, NZOZ-y oraz badania opłacane przez pacjentów.

 

Aktualny cennik znajduje się w zakladce O nas(Statut i regulamin).

Załączniki