11 lutego corocznie obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony w 1992 roku przez Jana Pawła II w 11 rocznicę zamachu na życie papieża. Ustanowienie przez Ojca Świętego Światowego Dnia Chorego stało się wezwaniem do całego Kościoła powszechnego, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Jan Paweł II ustanawiając ten dzień zaznaczył, że "ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a prze-de wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..."
Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się w tedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W 2016 r. obchody Światowego Dnia Chorych odbywają się już po raz dwudziesty czwarty.
Choroba i związane z nią cierpienia nie omijają nikogo z nas. Są one przejmującym doświadczeniem, w którym poznajemy słabość własnej natury, ale jednocześnie ogrom na-dziei i piękno życia. Wówczas także przekonujemy się niejednokrotnie o wartości nieocenio-nej pomocy, na jaką możemy liczyć ze strony najbliższych lub personelu medycznego.
Z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim chorym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, a osobom niosącym im pomoc bardzo dziękujemy za okazane wsparcie w ratowaniu ludzkiego życia. Niech tej pomocy nigdy nie zabraknie żadnemu choremu.