Aktualności

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Wręczenie godła i dyplomu ,,Szpital Przyjazny"

7 sierpień 2017 | Opublikował: Jola Gryc
W dniu 7 sierpnia 2017r Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży otrzymał dyplom oraz godło „Szpital Przyjazny” jako jedyny w województwie podlaskim i jeden z 20 placówek w kraju. Plebiscyt został zorganizowany w ramach kampanii „Choroba? Pracuję z nią.”

Inicjatywa wyszła od pacjentów chorych przewlekle, którzy mimo choroby i konieczności długofalowego leczenia nie chcą rezygnować z pracy zawodowej oraz angażowania w pomoc innych osób. Organizatorami kampanii są Pracodawcy RP, wiodąca organizacja zrzeszająca ponad 12 tysięcy firm w Polsce oraz siedem aktywnie działających organizacji pacjentów: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, a  także czołowi eksperci medyczni z obszaru reumatologii, hematologii i onkologii.
 Kampania ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat osób, które pomimo chorób przewlekłych np. choroby nowotworowej nie chcą korzystać z rent, zwolnień lekarskich, chcą prowadzić aktywne życie rodzinne i zawodowe. Postęp w medycynie  pozwala na zracjonalizowanie leczenia np. zamiast dożylnego podania leków, które trwa wiele godzin można podać je w formie podskórnej, co trwa kilka minut.
Szpitale były oceniane przez pacjentów pod kątem 2 parametrów: czy w danym szpitalu podaje się leki podskórnie co skraca czas podawania leku oraz czy można umówić się na wizytę na konkretną godzinę. Wyróżnione szpitale otrzymują oryginalne grafiki autorstwa Pana Henryka Sawki, przedstawiające z humorem  jak ważne dla pracujących pacjentów są łatwe i wygodne w podaniu terapie, skracające czas pobytu chorego w szpitalu.