Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Zaproszenie na profilaktyczną, bezpłatną kolonoskopię

PROGRAM BADAN PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zaprasza wszystkie osoby spełniające kryteria włączenia do przesiewowych, bezpłatnych badań kolonoskopowych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rak jelita grubego — podstępny nowotwór

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Program dedykowany jest dla osób w wieku:

  • od 50 do 65 lat,
  • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Do przesiewowego badania nie kwalifikują się osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię (diagnostyczną lub profilaktyczną) w przeciągu ostatnich 10 lat.

Gdzie należy się zgłosić?

Profilaktyczne badania konoskopowe są wykonywane bez skierowania, po uprzednim kontakcie telefonicznym z Punktem Rejestracji w godz. 10.00 – 14.00 pod nr telefonu 86 47 33 246, celem uzyskania pakietu niezbędnych informacji i zaleceń warunkujących realizację badania.

Miejsce realizacji - Pracownia Endoskopii Gastroenterologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Al. Piłsudskiego 11
, I-piętro budynku A.