Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Łomżyńska kardiologia wśród wiodących w regionie

Foto nr 3238
Fotogaleria
Szpital Wojewódzki w Łomży jako drugi w województwie ośrodek świadczy tomografię naczyń krwionośnych OCT i jako pierwszy wprowadza Litotrypsję, czyli kruszenie złogów w naczyniach wieńcowych. Pozwala to łomżyńskim kardiologom stosować nowoczesne metody w leczeniu choroby wieńcowej.

Według danych Insitute for Health Metrics and Evaluation na chorobę niedokrwienną serca w Polsce  choruje ok. 1,6 mln osób (4,2 proc. populacji) – informuje NFZ. Motywuje to medyków do stosowania najnowocześniejszych technologii. Koordynator Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej lek. kardiolog Emanuel Korzeniec informuje o uruchomieniu w Łomży dwóch nowoczesnych metod leczenia. Chodzi o Litotrypsję (kruszenie złogów) stosowaną do udrażniania zwapnień tętnic wieńcowych (Shockwave IVL). Technologia znana i wykorzystywana jest już w urologii, a służy do leczenia kamicy nerkowej. Z informacji podlaskiego NFZ wynika, że w chorobie wieńcowej w województwie nikt tego jeszcze nie robi. 

- Zwapnienia w blaszkach miażdżycowych utrudniają uzyskanie dobrego rezultatu angioplastyki wieńcowej (PCI), czasem mogą nawet uniemożliwić poszerzenie naczynia. Nowoczesne metody zabiegowe modyfikujące strukturę zwapnień w obrębie zmian miażdżycowych umożliwiają uzyskiwanie znacznie lepszych wyników angioplastyki – wyjaśnia kardiolog. - Jedną z nich jest przezskórna litotrypsja wewnątrznaczyniowa. Opiera się ona na działaniu ultradźwiękowej fali uderzeniowej (ang. Intravascular Lithotripsy – IVL). Ultradźwięki aplikowane za pomocą specjalnego balonika wprowadzanego do światła zwapniałej tętnicy powodują kontrolowane pękniecie zwapnień, ich „pokruszenie”. 

Foto

Ułatwia to wszczepienie stentów wieńcowych i uzyskanie dobrego wyniku zabiegu angioplastyki, w Łomży dostępne od maja.
Kolejną nowoczesną metodą stosowaną w diagnostyce chorób wieńcowych jest koherentna tomografia optyczna (OCT). Łomża robi to jako drugi po  Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku ośrodek w podlaskim. Badanie wykorzystuje analizę wiązki światła odbijanego od ściany naczynia krwionośnego i niezwykle dokładnie uwidocznia strukturę zmian w tętnicach wieńcowych. Pokazuje szczegóły budowy naczyń krwionośnych oraz występujących w nich zmian chorobowych z bardzo wysoką rozdzielczością niedostępną innym dotychczas stosowanym metodom obrazowym. 

- Aparat do obrazowania OCT od kilku miesięcy stanowi wyposażenie Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i był już wielokrotnie wykorzystany w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów z Łomży i okolic – wyjaśnia koordynator Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej lek. kardiolog Emanuel Korzeniec. -  W wielu przypadkach uzyskiwany obraz przyczynił się do ostatecznego postawienia prawidłowej diagnozy, ułatwił rozpoznanie erozji blaszki miażdżycowej z wytworzeniem się skrzeplin na jej powierzchni i potwierdził spontaniczną dyssekcję tętnicy wieńcowej. 

Fotogaleria