Konferencja poświęcona była problematyce organizacji procesu zwalczania raka piersi na terenie województwa podlaskiego. Skierowana była do kreatorów lokalnej polityki zdrowotnej, (ale także) personelu medycznego, a także wszystkich zainteresowanych problemem wczesnego wykrywania nowotworów.
Na konferencji można było usłyszeć ciekawe informacje o współczesnej epidemiologii i profilaktyce raka piersi , które przedstawiła dr Małgorzata Wagner-Oleszczuk – Koordynator Pionu Onkologii Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. O cechach klinicznych, patomorfologicznych i genetycznych oraz implikacjach terapeutycznych raka piersi zależnego od mutacji w genie BRCA1 mówił dr Krzysztof Dach - Dyrektor Zakładu Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej NZOZ w Łomży. O sposobach i osiągnięciach działań profilaktycznych w zwalczaniu raka piersi w województwie podlaskim mówił dr n. med. Dominik Maślach z Referatu Zdrowia Publicznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Zebrani mogli też wysłuchać informacji o organizacji Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przekazanych przez mgr Katarzynę Maksimowicz z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Wnioski z konferencji: profilaktyka to klucz do sukcesu w walce z rakiem. Szpital Wojewódzki w Łomży to jedna z placówek medycznych na Podlasiu, która prowadzi pełną bezpłatną diagnostykę w kierunku raka piersi, na którą zaprasza szczególnie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej w ciągu ostatnich 24 miesięcy mammografii. Oprócz badań mammograficznych można w naszym szpitalu wykonać USG piersi w przypadku wskazań do tego badania. Można także uzyskać poradę specjalisty onkologa w sytuacji otrzymania wyniku, który wskazuje na nieprawidłowości. Nie warto bać się, ani czekać.