Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Badanie na obecność przeciwciał dla koronawirusa SARS-CoV-2

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży można wykonać komercyjne badanie na obecność przeciwciał dla koronawirusa SARS-CoV-2 w klasie IgG i IgM.

Szpital Wojewódzki w Łomży wykonuje oznaczanie ilościowe przeciwciał SARS CoV-2 w klasie IgG świadczące o przechorowaniu  w cenie 65zł,oraz w klasie IgM świadczące o świeżej, aktualnej infekcji również w cenie 65zł.W klasie IgG przeciwciała pojawiają się ok.4 tyg. po przechorowaniu, natomiast IgM w 1 tygodniu. 

Materiał (krew) jest pobierany w Zakładzie Diagnostyki Mikrobiologicznej (ZDM) Szpitala  Wojewódzkiego w Łomży. Wynik można otrzymać następnego dnia.

Dlaczego warto oznaczyć przeciwciała Ig G skierowane przeciwko SARS-CoV-2.
Przeciwciała to jedne z najważniejszych białek układu odpornościowego, pełniące trzy kluczowe funkcje:
1.    neutralizacja obcych antygenów poprzez bezpośrednie wiązanie
2.    modyfikacja antygenów tak, aby mogły być łatwiej wchłonięte przez fagocyty
3.    wyzwalanie uwalniania substancji chemicznych w celu ułatwienia niszczenia antygenów

Serologiczne testy do diagnostyki COVID-19 wykrywają w badanej próbce specyficzne przeciwciała skierowane przeciwko nowemu koronawirusowi. Testy te nie służą zatem do bezpośredniego wykrywania wirusa, ale do potwierdzenia kontaktu z nim, czyli wykrycia specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w badanej próbce. Pozytywny wynik dowodzi kontaktu pacjenta z wirusem.
Próbkę do badania stanowi surowica lub osocze. Stosowana metoda pozwala na otrzymanie wyniku ilościowego poziomu przeciwciał IgG.