Szpital Wojewódzki w Łomży logo Szpital Wojewódzki w Łomży

Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej

Numer identyfikacyjny w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych - 212

Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej to nowoczesne laboratorium medyczne o profilu mikrobiologicznym, diagnozujące materiały od pacjentów w celu wykrycia czynników etiologicznych infekcji (badania hodowlane) lub odpowiedzi immunologicznej organizmu na wniknięcie czynnika infekcyjnego (badania immunoserologiczne).

W Zakładzie pracuje 5 asystentów - diagnostów laboratoryjnych i 10 techników analityki medycznej. Personel ciągle podnosi swoje kwalifikacje zdobywając specjalizacje i uczestnicząc w kursach i szkoleniach.Każdego roku wykonywanych jest 12 000 badań bakteriologicznych-hodowlanych i 40 000 badań serologicznych.

Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej wykonuje:

  • badania bakteriologiczne i mykologiczne materiałów pochodzących od pacjentów wraz z oznaczaniem lekowrażliwości wyizolowanych szczepów;

  • badania w kierunku prątków gruźlicy;

  • badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową

  • badania immunoserologiczne chorób zakaźnych;

  • badania mające na celu ocenę stanu sanitarnego środowiska szpitalnego.

W badaniach, do hodowli identyfikacji i oznaczania lekowrażliwości, Zakład stosuje zweryfikowane metody manualne oraz nowoczesną aparaturę. Badania hodowlane i immunoserologiczne wykonywane są na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym z prowadzeniem kontroli jakości.

Jakość badań potwierdzają bardzo dobre wyniki uzyskiwane corocznie w ogólnopolskich sprawdzianach POLMICRO i międzynarodowych UK NEQAS i LABQUALITY.

Materiał do badań przyjmowany jest w dni powszednie od godziny 7 do 15.Po 15 do 19 przyjmuje pracownik po wezwaniu domofonem.

Wyniki wydawane są w okienku od godziny 7 do 15. Po 15 do 19 wydaje pracownik na wezwanie domofonem.Wyniki badań można podglądać na stronie internetowej pod adresem: https://kl808.elaborat.marcel.pl po wcześniejszym zgłoszeniu podczas rejestracji i przyjmowaniu badania.

 

Aktualny cennik znajduje się w zakladce O nas(Statut i regulamin).

Załączniki