Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020

W dniu 18.11.2015r Szpital Wojewódzki w Łomży gościł przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego – P. Katarzynę Zajkowską dyrektor Departamentu Zdrowia wraz delegacją z Białorusi na czele z dr Andrzejem Striżakiem Dyrektorem Wydziału Ochrony Zdrowia Obwodowego Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego, z jednostek z którymi wspólnie szpital przystępuje do Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020.

Jest to program w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (EIS), który kontynuuje i rozszerza współpracę na obszarze pogranicza 3 zaangażowanych państw.
Program jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego głównym celem jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Niniejszy program, podobnie jak jego 2 poprzednie edycje, skierowany jest do polskich, ukraińskich i białoruskich regionów przygranicznych i wszystkich instytucji o charakterze non-profit pochodzących z tych regionów. Z uwagi na to, iż region łomżyński znalazł się na liście podregionów głównych możliwie jest uczestnictwo w Programie Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Szpital w Łomży wraz z partnerami z Białorusi (Grodna) chce skorzystać z finansowania realizacji niekomercyjnych projektów w ramach tzw. Priorytetów 3.1. Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych – wspólne inicjatywy na zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej.
Podpisano stosowne porozumienia (listy intencyjne) o współpracy w zakresie następujących projektów:

Współpraca w dziedzinie Rehabilitacji Medycznej Dzieci Niepełnosprawnych (dotycząca Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Kisielnicy) z Grodzieńską Organizacją Obwodową Białoruskiego Społeczeństwa Czerwonego Krzyża, reprezentowaną przez Dyrektora- Skomoroszkо Romanije
Pomoc ofiarom wypadków drogowych zza wschodniej granicy: zakup niezbędnego wyposażenia oraz karetki specjalistycznej dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Grodzieńską Miejską Stacją Pogotowia Ratunkowego reprezentowaną przez Głównego Lekarza: Aleksandra Bajgina
Realizacja zwiększenia dostępności do specjalistycznych usług medycznych np.: diagnozowanie i leczenie pacjentów zza wschodniej granicy z Grodzieńskim Obwodowym Szpitalem Klinicznym reprezentowanym przez Głównego lekarza Jurija Petelskij.

Działania podejmowane w ramach powyższych projektów będą polegały na organizowaniu szkoleń, wspólnych konferencji, wzajemnej wymianie doświadczeń, a także zakupie sprzętu medycznego, modernizacji pomieszczeń.

Szpital Wojewódzki w Łomży - umowa z Grodnem
źródło : http://www.narew.info/