Darowizna sprzętu medycznego ze Starostwa Łomżyńskiego

W dniu 16 grudnia 2015r. nastąpiło oficjalne przekazanie od Starostwa Powiatowego w Łomży dotacji w wysokości 70 tys. zł. na 2 inkubatory zamknięte oraz zakupionego przez Starostwo spirometru. Inkubatory będą wykorzystywane dla wcześniaków przychodzących na świat w szpitalu łomżyńskim lub przywiezionych z innych szpitali do tutejszego Oddziału Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki.

Inkubatory te pozwalają na stworzenie mikroklimatu: odpowiedniej temperatury i wilgotności dla nawet najmniejszych wcześniaków, są niezbędne do ratowania ich życia. Pozwolą na osiągnięcie dojrzałości do samodzielnego funkcjonowania poza aparaturą medyczną. Zważywszy na liczbę porodów odbywanych w szpitalu w Łomży, w tym ilość wcześniaków, które w szpitalu są utrzymywane przy życiu nawet od masy ciała urodzeniowej 500 gram, istnieje potrzeba zakupu nowych inkubatorów. Sprzęt jest już wykorzystywany i mamy nadzieję, że posłuży wielu małym obywatelom Ziemi Łomżyńskiej.
Spirometr będzie użytkowany przez Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy do diagnozowania oraz monitorowania skuteczności leczenia chorób układu oddechowego np. POCHP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) i astmy. Obecnie są to najczęstsze choroby układu oddechowego. Spirometr jest bardzo ważnym i użytecznym narzędziem w codziennej pracy oddziału i jest wykorzystywany wielokrotnie w ciągu dnia.