Aktualności

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Poświęcenie sprzętu kardiologicznego.

9 luty 2017 | Opublikował: admin
W dniu 6 lutego 2017r.w obecności ks.bp. Tadeusza Bronakowskiego, przedstawicieli samorządu województwa podlaskiego, Prezydenta Miasta oraz zastępcy Prezydenta Miasta Łomża, przewodniczących Rady Społecznej Szpitala, a także pracowników Szpitala odbyło się poświęcenie nowego sprzętu dla Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej: aparatu do ablacji serca oraz echokardiografu.

Szpital pozyskał i z powodzeniem użytkuje urządzenie, które służy do zabiegów ablacji, czyli leczenia zaburzeń rytmu serca jak również do diagnostyki takich zaburzeń. Jest to pierwsze urządzenie tego typu w łomżyńskim szpitalu. Koszt zakupu aparatu wyniósł 396.900 zł i został sfinansowany ze środków unijnych (322 353 zł) oraz wsparcia budżetu województwa – 74 547 zł.
Zabiegi ablacji wykonuje doświadczony specjalista w tej dziedzinie – dr n.med. Dariusz Michałkiewicz z Warszawy, który jednocześnie szkoli w tym zakresie lekarzy z Oddziału Kardiologicznego. Ablacja jest bardzo skuteczną metodą leczenia nieprawidłowego rytmu serca i jest to leczenie usuwające przyczynę powstawania zaburzeń rytmu serca, Wykonywanie zabiegów ablacji w Łomży pozwala na zdecydowanie lepszą dostępność do tego typu unikalnych zabiegów w Polsce. Mieszkańcy naszego regionu dotychczas musieli korzystać z usług w odległych ośrodkach.
Aparat do echokardiografii (USG serca) dla Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej został zakupiony w grudniu 2016r. i jest wykorzystywany do badań pacjentów Oddziału, ale dzięki funkcji transportowej umożliwia także wykonywanie badań pacjentom hospitalizowanym na innych oddziałach. Jest to szczególnie przydatne dla pacjentów, których stan zdrowia utrudnia lub uniemożliwia przemieszczenie do pracowni. Aparat zastąpił wyeksploatowany aparat z 1999r. Koszt aparatu wyniósł 150 tys. zł. i został sfinansowany z darowizny Urzędu Miasta w Łomży.